Spotřeba plynu

7 rad, jak snížit spotřebu plynu

Nepřetápějte místnosti

Každý stupeň teploty v bytě nad 20 °C znamená přibližně šest procent spotřeby energie navíc. Stáhnete-li tedy termostat vašeho kotle z 24 na 20 či 21 stupňů, ušetříte bez jakýchkoliv výdajů skoro 20 % nákladů. Při vytápění rodinného domku se tato částka může vyšplhat až na 5000 Kč ročně.

Regulujte teplotu

Podle odborníků se vyplatí týdenní i denní režim regulace teploty pro jednotlivé pokoje. Instalací termostatických hlavic na radiátory v kombinaci s vhodným regulátorem výkonu kotle se dá ušetřit až 20 procent tepla.

Nezakrývejte radiátory

Když odstraníte dlouhé záclony či závěsy, které visí před radiátory, nebo nábytek, který je před nimi postaven, můžete ušetřit až deset procent nákladů na topení.

Vyberte vhodný kotel a dobře ho umístěte

Další peníze můžete ušetřit vhodnou volbou plynového kotle. Při jeho nákupu byste měli zvažovat nejen velikost domácnosti, ale také k čemu všemu kotel slouží. Důležité pro spotřebu je také umístění zdroje tepla co nejblíže k místu odběru. Ptejte se po výkonných kondenzačních kotlích, díky jim můžete podstatně snížit spotřebu.

Zateplete dům, utěsněte okna

Zateplením venkovního zdiva se dají náklady na topení výrazně snížit. Výměnou starých oken za nové či jejich utěsněním se dají ušetřit další nemalé peníze. Zateplení domu je vhodné konzultovat s odborníky, kteří bezplatně poradí, kde se dají získat největší úspory tepla při přijatelných nákladech.

Větrejte krátce

Při intenzivním, ale krátkém větrání stačí jen vyměnit vzduch, ale stěny přitom neprochladnou. Pozor na větrání v zateplených prostorách. Když se v nich dostatečně nevětrá, hrozí nebezpečí plísní.

Vařte úsporně

Pečlivě zvažte, co vaříte a jak dlouho to bude trvat. Na krátký ohřev je šetrnější použít tenkostěnné hrnce, na delší vaření pak tlustostěnné hrnce s akumulačním dnem. Zvažte také poměr velikosti hořáku a dna hrnce. Plamen by neměl být větší jak dno hrnce.